Očkování

Očkování je základ prevence onemocnění.

Napište si o očkování

Objednejte si očkování, vyplňte formulář a my Vám zavoláme a domluvíme si termín návštěvy.

Co očkujeme:

Hrazené pojišťovnou/státem

Tetanus: u všech občanů jednou za 10 (maximálně 15) let. Při poranění nesmí očkování být starší než 5 let. Očkujeme samostatnou vakcínou plně hrazenou pojišťovnou. Nebo kombinovanou s vakcínou na černý kašel (vakcínu hradí pacient, aplikaci pojišťovna) vhodnou zejména pro pacienty s malými dětmi v okolí (rodiče, budoucí rodiče, prarodiče a další příbuzní) a pacienty v riziku (práce v kolektivu a práce s lidmi/zákazníky).

Chřipka: každý podzim (říjen až listopad - ne dříve: cílem je udržet dostatečnou hladinu protilátek i na jarní vlnu). Doporučeno a hrazeno všem pacientům nad 65 let. Doporučeno a hrazeno i mladším pacientům chronicky nemocným (pacientům s diabetem, astmatem, CHOPN, onemocnění srdce, ledvin atd.). Osobám v riziku doporučeno od 18 let (lidé pracující v kolektivu a se zákazníky: zdravotníci, učitelé, pečovatelé, prodavači a prodejci, úředníci atd.).

Pneumokok: (způsobuje například závažný zápal plic). Jednorázově. Hrazeno a doporučeno všem občanům nad 65 let věku

Hrazené pacientem

- v některých indikacích hrazeno státem či zaměstnavatelem či pojišťovnou
- na většinu z nich pojišťovny přispívají na základě daňového dokladu. Příspěvky pojišťoven najdete na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny.

Klíšťová encefalitida: klíštětem přenášené závažné virové onemocnění, které se může projevit až zánětem mozku anebo mozkových blan. Po onemocnění pak dlouhodobě může přetrvávat porucha učení a soustředění, boleti hlavy, změny v chování a další obtíže. Chodíte-li do přírody nebo máte psa, doporučuji se naočkovat. Klíště se dá najít i v městském parku.

Žloutenka typu A: "nemoc špinavých rukou" přenášena například z tyče MHD, podáním ruky či z potravin. Velmi doporučená u lidí pracujících s lidmi a v kolektivu (včetně zdravotníků) nebo v potravinářství.

Žloutenka typu B: přenášená například krví nebo pohlavním stykem. Hrazena u zdravotníků včetně studentů, dializovaných, pracovníků sociálních služeb a pečovatelů a podobně.

Černý kašel: vhodné zejména pro pacienty s malými dětmi v okolí (rodiče, budoucí rodiče, prarodiče a další příbuzní) a pacienty v riziku (práce v kolektivu a práce s lidmi/zákazníky).

HPV: Lidské papilomaviry - vyvolávající některé karcinomy ženských pohlavních orgánů a genitální bradavice (Condyloma acuminata) (pohlavně přenosné onemocnění) u obou pohlaví.

Spalničky: Vhodné pro v minulosti neočkované lidi v riziku narozené po roce 1968 (u starších je velká pravděpodobnost prodělané nákazy, která vytváří spolehlivou imunitu).

Další po domluvě.

Po očkování se může objevit v místě vpichu drobná lokální reakce např.: drobné zarudnutí, otok, bolestivost, omezení funkce svalu. Z celkových reakcí se může vyskytnout například bolest hlavy, mírně zvýšená teplota, únavnost, nevýkonnost. Po očkování je vhodný na 3 dny celkový klidový režim a šetřit končetinu, kam bylo očkování aplikováno. Horečku je při dobré toleranci lépe farmakologicky nesrážet (možné snížení účinku vakcíny). Pro možný výskyt extrémně vzácné ale závažné alergické reakce je nutno vyčkat minimálně 15 minut v čekárně. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták.